Ostropestřec je taková ježatá rostlina, bodlák, co vypadá jako panáček s fialovou čepicí. Mohli bychom o něm říct, že to je náš kamarád, a to také je, hlavně pro naše játra. Z ostropestřece se používají jeho semínka, která obsahují komplex látek zvaných Silymarin. Tyto látky blahodárně působí na naše játra, mají schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi a podle posledních vědeckých studíí dokonce dokáží působit protinádorově.
Aby měla semínka ostropestřece dostatek účinných látek, potřebují růst v poměrně teplém prostředí, a proto se ke sběru využívají rostliny ze Středomoří.
Každý rok bychom měli našemu tělu dopřát z této rostliny měsíční očistnou kůru. Prospějeme našim játrům, které si očistnou kůru nejméně jednou za rok zaslouží. Našemu tělu touto detoxikací velmi ulevíme, zharmonizujeme zažívání a snížíme cholesterol. Hlavně ženy bude zajímat, že po této kůře se jim viditelně zlepší pleť a kvalita vlasů a celkově omládnou a zkrásní. Také váhový úbytek je celkem markantní, pokud si tedy během kůry ohlídáte i snížený příjem tuků a cukrů, což je během detoxikace žádoucí.
Z ostropestřec e můžeme užívat buď celé semínko, kdy jej důkladně rozkoušeme v ústech, nebo jej připravit jako čaj. Pozor, u této přípravy je důležité, aby se semínko vařilo. Vezmeme čajovou lžičku semínka ostropestřece, dáme jej do čtvrt litru studené vody, přivedeme k varu a vaříme 15 minut. Necháme vychladnout a vlažný popíjíme buď během jídla, nebo po jídle.
Další možností užití jsou tinktury, nebo oleje, zde je důležité držet se doporučeného dávkování určeného výrobcem.
Osvědčené a zákazníky oblíbené jsou ostropestřecové výrobky od Dědka Kořenáře. Ostropestřecový olej, Ostropestřecová kaše a Ostropestřecová směs. Můžeme vám je na základě vlastních zkušeností vřele doporučit.