Ledový leden - pozor na močový měchýř

Jméno leden v sobě na první pohled ukrývá LED, takže už jen pouhým vyslovením tohoto slova leckomu přejede mráz po zádech. Zima je spojená s elementem vody a ta představuje chlad. V tomto období je proto nutné dbát na to, abychom v těle udrželi dostatek tepla, které je naší energií. Moudrá příroda si dopřává zimní spánek, proč se od ní aspoň trochu nepoučit a zvolnit, ideálně zůstat v teple u kamen? A když už musíme ven, ať už do práce, či jinam, je třeba myslet především na tři části těla, jež jsou na zimu obzvlášť citlivé: bederní část páteře, chodidla a uši. Čili vybavit se košilkou či bederním pásem, teplými botami a ponožkami, čepicí nebo členkou.

 

Mít nejen nohy, ale i hlavu v teple, je zapotřebí. Naše uši jsou totiž smyslovým orgánem močového měchýře – a právě ten je v lednu nejvíce ohrožený. Oslabení močového měchýře a to, že je s ním něco v nepořádku, se projevuje častým močením, pálením a např. také tmavou, zakalenou močí. Pokud problémy přehlížíme, mohou se dostavit záněty močového měchýře nebo močových cest, což jsou nepříjemné potíže, jimiž prý trpí častěji ženy než muži.  Mezi další projevy oslabeného močového měchýře patří studené ruce a nohy, bolesti v dolní oblasti zad (bedrech) a také bolesti uší, popř. záněty středouší.

 

Chlad do našeho těla vstupuje velmi často chodidly, proto je nezbytné se v tomto období dobře starat i o ně. Prospěšné jsou horké koupele nohou a masáže celých chodidel. Na nich je totiž fascinující „mapa“ nervových zakončení jednotlivých vnitřních orgánů a dalších částí těla, tedy rovněž meridiánová zakončení drah ledvin a močového měchýře. Kdybyste se při masáži chodidel chtěli zaměřit přímo na bod spojený s ledvinami a močovým měchýřem, zkuste si jej najít podle přiloženého obrázku. Je-li váš močový měchýř oslabený, většinou je toto místo na pohmat bolestivé.

 

Jméno leden však skrývá ještě jedno slůvko, a to DEN. Je to měsíc, kdy se k nám navrací slunce a světla pozvolna přibývá. Dny se prodlužují, což přináší nové naděje a plány. Navíc první den v kalendářním roce je symbolem pro nový začátek. Abychom vykročili správným směrem, je dobře se předtím ohlédnout. S upřímností sami k sobě si odpovědět, co je pro nás nyní prospěšné, a co už nepotřebujeme. Každý začátek nás učí něco nového: Leden dává užitečnou a někdy i dost citelnou lekci, že je nutné zbavit se starého a nepotřebného. Říká se přece, že každá nemoc má i svou duchovní příčinu. K potížím s močovým měchýřem se přiřazuje přílišné lpění na starých názorech, skrytých křivdách a potlačených slzách. Když je teď pustíme a necháme odtéci, je šance, že se v plynutí času promění a brzy je potkáme v lepším skupenství – jako krásné sněhové vločky, které se snášejí z oblohy důstojně a s lehkostí.

Více »