Jarní divoké bylinky

Hezké jaro!

Všechno už se nám zazelenalo a můžeme si konečně dopřát trochu čerstvých divokých bylinek. Takže hurá. Kdo má zahrádku, má výhodu, kdo ji nemá, bude se muset spolehnout na hledání a nalézání bylinek v plenéru.

Já se teď soustředila na bylinky, které umí čistit. Na zahradě mám bršlici kozí nohu, medvědí česnek, popenec, v trávníku samozřejmě sedmikrásky a u plotu pampelišky. Tohle všechno jsou bylinky, které se dají využívat v syrovém stavu a které mají na naše tělo blahodárně očistné účinky.

Na obrázku je salát, který se dá z těchto bylinek vyrobit. Základ je z jemně nastrouhaných plátků mrkve, ledového salátu a slunečnicových semínek. Navíc první ředkvičky ze skleníku. Čerstvé bylinky jsem nakrájela na jemnější kousky a jako zálivku jsem použila jen olivový olej.

Bršlice vás možná překvapí chutí připomínající magi. Jestli ji neznáte, ochutnejte ji nejdřív samotnou, abyste odhadli, kolik ji do salátu dát, aby vám nezastínila další chutě. U pampelišky si dávejte pozor, abyste vybrali jen ty nejmladší lístky, které jsou křehké a nejsou tak hořké.

 

Přeju vám dobrou chuť, hodně zdraví a šťastné tělo.

Silva Bylinka